leksykon pozycjonowania stron

B – jak backup

Będąc posiadaczami strony internetowej, nie można zapominać o robieniu kopii zapasowej. Bywają sytuacje, kiedy nie mamy wpływu na to, co może przytrafić się naszej stronie.

Jakie czynniki mogą na to wpłynąć?

  • aktualizacja wtyczek,
  • atak hakerski,
  • aktualizacja kodu strony,
  • optymalizacja elementów, które są integralną częścią strony.

Nikt nie jest w stanie zapobiec wszystkim zagrożeniom, jakie czekają w Internecie. Dlatego tak ważne jest robienie kopii zapasowych.

Co to jest backup?

Backup jest to nic innego jak tworzenie kopii zapasowej interesującego nas elementu. Backup danych nie odnosi się tylko do robienia kopii zapasowej strony internetowej. Kopia zapasowa może dotyczyć:

  • baz danych,
  • stron internetowych,
  • samej struktury serwisu,
  • ważnych plików i folderów.

Jest to tylko kilka elementów, z których warto tworzyć kopie zapasowe.

Dlaczego warto robić backup?

Backup warto jest robić dla bezpieczeństwa, zaoszczędzenia czasu oraz pieniędzy, żeby być przygotowanym na każdy możliwy scenariusz.

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy strona przestaje funkcjonować tak, jak powinna lub część z jej funkcji nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli. W  takich sytuacjach lepiej mieć przygotowaną kopię zapasową strony. Jeżeli posiadamy przygotowany backup danych, wystarczy go tylko wgrać na serwer i zastąpić niedziałający skrypt wersją, na której wszystko działało prawidłowo. Takie postępowanie może zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy.

W przypadku braku posiadania kopii zapasowej będziemy zmuszeni do stawiania strony na nowo lub próbować odzyskać dane za pomocą zewnętrznych firm, które nie są tanie.

Rodzaje backupu

Backup całościowy

Jak sama nazwa wskazuje, backup całościowy to nic innego jak całościowe przygotowanie kopii zapasowej elementu, który nas interesuje. W przypadku tworzenia stron internetowych podczas takiego backupu tworzy się dokładną kopię całej strony wraz z jej strukturą oraz wszystkimi elementami wchodzącymi w jej skład.

Jest to najbezpieczniejsza forma robienia kopii zapasowych, ponieważ mamy pewność, że wszystkie elementy są prawidłowo skopiowane i nie narażamy się tym samym na utratę jakiegoś elementu.

Backup różnicowy

Podczas tego rodzaju backupu tworzy się kopie tylko tych elementów, które uległy zmianie w stosunku do backupu całościowego. Czyli jeżeli na stronie zmieniamy np. strukturę menu głównego i tylko ten element jest przez nas zmieniany to podczas tworzenia backupu różnicowego, zapisywana jest tylko kopia zmienianego elementu (czyli w tym przypadku będzie to zmiana struktury menu głównego). Ten rodzaj backupu jest szybszy nić backup całościowy.

Backup przyrostowy

Backup przyrostowy jest trzecim i najszybszym sposobem na zrobienie kopii zapasowej. Podczas tego rodzaju backupu tworzone są tylko kopie tych elementów, które zmieniły się w stosunku od ostatniego backupu różnicowego. Czyli jeżeli w poprzednim przykładzie modyfikowana była struktura menu głównego i teraz chcemy poprawić tylko jeden element, w tym menu głównym to tworzona kopia zapasowa jako backup przyrostowy będzie dotyczyła właśnie tylko tego jednego elementu, a nie całego menu.

Kiedy robić backup danych?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jak najczęściej. Im częściej tworzymy kopię zapasową, tym bardziej aktualna ona jest. Oczywiście nikt nie mówi, żeby backup danych robić codziennie, ale na pewno warto to robić podczas każdej wprowadzanej zmiany. Podczas zarządzania stroną internetową tworzymy kopię zapasową przed każdą zmianą, jaka jest dokonywana na stronie, na wypadek jakby zmiana spowodowała utracenie wcześniejszej funkcjonalności strony. Warto posiadać taką kopię zapasową dla bezpieczeństwa.

Close Menu