leksykon pozycjonowania stron

H – jak historia domeny

Historia domeny jest bardzo ważnym elementem, który powinno się sprawdzić w pierwszej kolejności, decydując się na wykup domeny. To, co znajdowało się na stronie wcześniej, decyduje o jej wartości. Wiele osób zapomina o tym elemencie, kierując się tylko tym, że nazwa domeny wpada w ucho lub widnieje w kategorii wolne domeny.

Często zdarza się tak, że dopiero po wykupieniu domeny dowiadujemy się o tym, że wcześniej na tej domenie znajdował się portal z treściami dla dorosłych lub tematycznie był związany z hazardem. Takie domeny internetowe mogły w przeszłości (lub nadal mają) mieć nałożony filtr od Google. Decydując się na kupno domeny z rynku wtórnego, sprawdzenie jej historii powinno być pierwszym krokiem przez nas wykonanym.

Rynek domen, który jest coraz większy, może stanowić duże ryzyko przy zakupie domeny. Nawet domeny, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne i często bywają też drogie, mogą posiadać złą historię. Zwłaszcza decydując się na kupno domeny za kilka tysięcy zł, należy dokładnie taką domenę prześwietlić, aby nie kupić czegoś, co okaże się bezwartościowe i może narazić nas na straty finansowe.

Sprawdzenie domeny

Jest wiele narzędzi, które pozwolą nam na sprawdzenie jaka była historia strony internetowej. Elementy, które koniecznie trzeba sprawdzić to:

  • co znajdowało się na domenie wcześniej,
  • czy historia domeny jest zbliżona tematycznie do tego co chcemy na niej zamieścić,
  • czy nie były na nią nałożone filtry Google,
  • jak długo domena była widoczna w Internecie przed wystawieniem jej na licytacje,
  • czy nie prowadził do niej spam,
  • kto był wcześniej właścicielem domeny,
  • czy w przeszłości nie była celem ataków.

Dopiero gdy sprawdzimy wszystkie te elementy i nie będą one budzić żadnych zastrzeżeń, możemy z czystym sumieniem zacząć licytację lub od razu kupić taką domenę (jeżeli jest taka możliwość).

Kupno domeny wiąże się czasami ze sporym ryzykiem, dlatego warto do tego podejść profesjonalnie i odpowiedzialnie, żeby po przeprowadzonej transakcji nie zostać z bezwartościową domeną, która w przyszłości nie będzie się nadawała do wykorzystania nawet jako zaplecze. Należy pamiętać, że Internet pełen jest oszustów i ludzi, którzy czekają na okazje do pozbycia się spalonej i bezwartościowej domeny. Nie ma też reguły na to, że tania domena może być spalona, a jeżeli domena jest droga, to na pewno wszystko jest z nią ok. Nie można się kierować takimi kryteriami doboru, bo można się na tym mocno przejechać.

Rynek, na którym wystawiane są domeny internetowe, rządzi się swoimi prawami i zasadami i należy je dokładnie analizować i sprawdzać. Lepiej poświęcić więcej czasu na analizę historii domeny i zrobić to we własnym zakresie niż sugerować się zapewnieniami obecnego właściciela takiej domeny. Działa to podobnie jak w przypadku handlu autami. Dla handlarza każde auto jest idealne i nie ma w nim nic do robienia a po wizycie na stacji serwisowej, dowiadujemy się, że jedynym dobrym elementem w aucie jest choinka zapachowa.

Decydując się na zakup domeny  z rynku wtórnego, zalecamy rozwagę oraz dokładne przeanalizowanie jej historii, żeby nie kupić kota w worku. Jeżeli nie wiedzą Państwo jak sprawdzić historię domeny, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu historycznej domeny.

Close Menu