leksykon pozycjonowania stron

I – jak indeksowanie strony

Nic nam nie da sama strona internetowa, jeżeli nie będzie ona zaindeksowana w wyszukiwarce Google. Bywa i tak, że ze względu na złożoną strukturę strony oraz duże rozmiary site strony, naszej uwadze umknie zaindeksowanie danej strony.

Warto monitorować stan indeksowanym stron, aby być pewnym, że wszystkie najważniejsze strony są widoczne dla robotów Google.

Indeksowanie Google

Aby nie zapomnieć o dodanie strony do indeksu Google, zalecamy to robić zaraz po wrzuceniu strony na serwer. Dzięki takiej systematyczności będziemy pewni, że nie pominęliśmy żadnej z podstron i wszystkie będą widoczne dla robotów. Indeksowanie strony można wykonać przy użyciu GSC (Google Search Console), czyli konsoli do zarządzania naszą stroną. Jeżeli nie posiadamy jeszcze GSC i nasza strona nie jest podpięta do tej konsoli, koniecznie zalecamy podpięcie strony do GSC, aby mieć wgląd do wszystkich najważniejszych statystyk.Z poziomu tej konsoli będziemy mogli monitorować wszystkie najważniejsze parametry naszej strony takie jak np.:
  • stan indeksowania stron,
  • ilość kliknięć w określonych przedziałach czasowych,
  • ilość wyświetleń w określonych przedziałach czasowych,
  • problemy występujące na stronie (tak samo jak w wersji mobilnej oraz na komputery),
  • informacje na temat tego czy nasza strona padła ofiarą ataku hakereskiego.
Wszystkie te czynniki przemawiają za tym, żeby jednak nasza strona posiadała dostęp do konsoli i żeby wgląd w te dane posiadała osoba zarządzająca stroną.

Indeksowanie strony Google

Czas, jaki jest potrzebny na zaindeksowanie strony, bywa różny. Może to być 5 minut a czasami, czas ten wydłuża się tygodnia. Wszystkie zależy od tego, kiedy roboty Google odwiedzą naszą stroną, ale z pewnością zgłoszenie strony do indeksacji w konsoli GSC skraca ten czas do minimum. Po zaindeksowaniu strony otrzymamy w konsoli stosowną informację o tym, że strona została poprawnie zgłoszona oraz zaindeksowana przez Google.

Zachęcamy do korzystania z tego sposobu indeksowania stron w celu zaoszczędzenia czasu. Dodatkowym atutem jest też podgląd zaindeksowanych stron lub błędów, na jakie natrafił algorytm Google w czasie indeksowania danej strony. Pozwoli to na szybkie rozwiązanie problemu i zgłoszenie do indeksacji poprawionej wersji strony.

Close Menu