leksykon pozycjonowania stron

M – jak mapa strony

Mapa strony jest ważnym elementem serwisu. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i zaniedbuje ten aspekt budowy strony.  Pomijając ten element, możemy świadomie lub mniej świadomie pozbawić się większej ilości odwiedzin naszego serwisu.

Mapa strony internetowej

Jeżeli nasza strona nie posiada mapy strony, utrudnia to robotom Google dotarcie do wszystkich elementów oraz podstron naszej strony internetowej. Rezygnując z wdrożenia mapy strony, rezygnujemy z korzyści jakie ona daje. Wiele osób po prostu ignoruje ten element, twierdząc, że jest on mało istotny w odniesieniu do wyników wyszukiwania, a jeszcze inne osoby w ogóle nie wiedzą o tym, że istnieje coś takiej jak mapa strony Google.

Stworzenie mapy strony jest banalnie proste i nie powinno zająć więcej niż kilka minut (mowa tutaj o niewielkich stronach, nie mówimy o sklepach lub stronach agregatorach, które mogą wymagać stworzenia nawet kilku map, osobnej dla każdej z kategorii). Warto jest więc niewielkim kosztem i nakładem czasu wykonać i wdrożyć taką mapę do naszej strony.

Co nam daje mapa strony?

  • ułatwia robotom Google zaindeksowanie wszystkich podstron,
  • przyspiesza proces indeksowania,
  • ułatwia użytkownikom poruszanie się po naszej stronie,
  • stanowi opis całej struktury naszej strony.

Mapę strony można wykonać nawet przy pomocy jednego z wielu dostępnych w Internecie generatorów. Są one bezpłatne i dostępne dla każdego. Generator mapy strony wykona całą pracę za nas. Jedyną rzeczą, jaką trzeba będzie określić to, to co ma się składać na ostateczną wersję mapy strony. Jakie podstrony i elementy mają się znaleźć w takiej mapie. Na tym etapie możemy określić, na jakich stronach i podstronach najbardziej nam zależy, i które chcielibyśmy, aby zostały zaindeksowane w pierwszej kolejności.

W naszej usłudze zarządzanie stroną www także tworzymy mapę strony, jeżeli do tej pory Państwa strona jej nie posiadała. Mapa strony może ulec też podmianie, jeżeli stara wersja zawiera elementy, które już nie występują na stronie. Nie jest to usługa dodatkowo płatna i wszystkie związane z tym elementy zawierają się w opłacie abonamentowej.

Aby sprawdzić, czy strona posiada mapę strony, można zrobić to we własnym zakresie lub zdecydować się na przeprowadzenie audytu strony, który z pewnością wskaże więcej elementów, które wymagają poprawy.

Close Menu