leksykon pozycjonowania stron

S – jak szybkość strony

W dzisiejszych czasach, kiedy przeglądanie stron może odbywać się przy pomocy telefonów, szybkość ładowania strony jest bardzo ważnym czynnikiem. Właśnie prędkość ładowania się strony stanowi jeden z kluczowych czynników, jeżeli chodzi o utrzymanie uwagi użytkownika na naszej stronie.

Jeżeli nasza strona słabo radzi sobie z wyświetlaniem na urządzeniach mobilnych i czas jej ładowania jest zbyt długi, prawdopodobieństwo tego, że użytkownik zrezygnuje z jej dalszego przeglądania, jest większe niż w przypadku stron, która mogą mieć niskiej jakości zawartość, ale będą się szybciej wczytywać na telefonie.

Na szybkość strony internetowej w głównej mierze wpływa grafika zawarta na stronie. Oczywiście nie jest to regułą, ale większość stron internetowych ma słabo przystosowaną grafikę i często bywa tak, że zdjęcia, jakie są dodawane na stronę, przekraczają rozmiar 100 kb. Taki rozmiar zdjęcia znacząca wpływa na szybkość strony www.

Szybkość wczytywania strony

Na pewno każdy z nas miał kiedyś do czynienia ze stroną, która wczytywała się w nieskończoność. Po kilku sekundach oczekiwania wracaliśmy do okna wyszukiwarki i szukaliśmy innej strony, która będzie zawierała  odpowiedź, na to, czego w danej chwili szukaliśmy. O ile sytuacja długiego wczytywania strony rzadziej dotyczy komputerów, o tyle na urządzeniach mobilnych stanowi to o sile takiej strony.

Warto jest zadbać o szybkość ładowania się strony także z innego powodu. Jak w przypadku innych czynników, które algorytm bierze pod uwagę przy sprawdzaniu strony, tak szybkość ładowania się strony także jest czynnikiem wpływającym na to, jak wysoko nasza strona będzie w wynikach wyszukiwania.

Strony, które są odpowiednio zoptymalizowane pod urządzania mobilne i ich szybkość ładowania stoi na wysokim poziomie (powyżej 85 w skali na 100) będą bardziej rankowały w wyszukiwarce niż strony, których wynik szybkości ładowania się oscyluje w granicach 20-30. Nawet wynik w okolicach 50 nie jest satysfakcjonujący i warto, jest sprawdzić jakie czynniki wpływają na tak niski wynik i je wyeliminować.

Strony przystosowane do urządzeń mobilnych to przyszłość. Właśnie dlatego warto zadbać o szybkość ładowania strony, aby była ona jak najwyższa. Jeżeli nie wiemy, jaka jest prędkość naszej strony, w Internecie znajduje się wiele darmowych aplikacji służących do pomiarów ładowania się stron. W końcowym wyniku otrzymamy informacje, jakie czynniki wpływają na taką, a nie inną prędkość oraz to, co wymaga poprawy, aby osiągnąć lepsze wyniki.

Każdy wynik powyżej 85 można uznać za sukces. Strony, które posiadają rozbudowaną strukturę, i mają bardzo duży site, mogą przez samą budowę osiągnąć gorsze wyniki przy prędkości ładowania, ale jest to zrozumiałe w przypadku dużych stron. Dla bardzo rozbudowanych stron satysfakcjonującym wynikiem powinien być wynik powyżej 70.

Prędkość ładowania się strony warto sprawdzić przynajmniej raz w miesiącu, aby sprawdzić jak sobie radzi, ponieważ nie o każdej aktualizacji Google informuje publiczne, a każda aktualizacja może mieć realny wpływ na prędkość ładowania się strony. Takie testy przeprowadzamy także przy usłudze – zarządzanie stroną internetową.

Close Menu