leksykon pozycjonowania stron

U – jak UX

Czym jest ten cały User Experience. Jest to nic innego jak badanie wpływu tego jak wygląd naszej strony, wpływa na zachowanie użytkowników, którzy ja odwiedzają.

Pod tym pojęciem skrywa się także to jakie elementy przyciągają uwagę użytkowników, jakiemu elementowi poświęcane jest najwięcej czasu, a co sprawia że użytkownik nie chce spędzać więcej czasu na stronie.

Badania UX

Na temat UX ciągle prowadzone są badania. Analitycy ciągle monitorują zachowania użytkowników, żeby sprawdzić aktualne trendy panujące w branży. UX w tworzeniu stron www odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ od tego zależy czy stworzona strona będzie w stanie przyciągnąć uwagę odbiorców na dłużej. Bez takich badań nie można by określić tego, jakie kluczowe elementy wpływają na użytkowników.

Projektowanie UX warto rozpocząć na wczesnym etapie projektowania struktury strony, żeby wiedzieć jakie elementy gdzie powinny być umieszczone, aby strona przyciągała uwagę i nie odstraszała potencjalnych użytkowników zbyt skomplikowaną strukturą.

Na tak wczesnym etapie warto jest zastanowić się nad takimi elementami jak:

  • struktura menu głównego,
  • rozmieszczenia kluczowych elementów na stronie,
  • dobraniem kolorystyki do strony,
  • rozmiarem i rodzajem czcionki,
  • z jakich elementów ma być zbudowana strona,
  • wygląd formularza kontaktowego,
  • elementy jakie mają być zawarte w stopce strony.

Dlaczego warto pomyśleć nad tym już na samym początku? Ponieważ jeżeli stworzymy stronę, która już na początku nie ma przemyślanej struktury pod kątem UX, późniejsze jej przerabianie może okazać się kosztowniejsze, niż mogłoby się to wydawać. Dostosowanie strony pod użytkowników może wydłużyć proces jej tworzenia, ale warto jest, jak najlepiej przystosować stronę pod użytkownika.

Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni czy na naszej stronie zachowane są dobre praktyki, jeżeli chodzi o UX, można skorzystać z oferty audyt UX, podczas którego sprawdzimy, czy strona jest przyjazna dla użytkowników, czy wszystkie elementy pasują do siebie wizualnie, czy struktura strony jest spójna oraz, czy wszystkie elementy współgrają ze sobą, tworząc dobrze zoptymalizowaną stronę.

Close Menu